به وبلاگ تربيت كودك خوش آمديد

والدینی که فرزند نوجوان دارند بخوانند

وقتی فرزند ما به سن نوجوانی می رسد سختی تربیت آشکار می شود. بسیار اتفاق افتاده که پسری تا سن 11 یا 12 سالگی خوب و نماز خوان بوده اما یکباره همه چیز دگرگون شده است. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی و برای اینکه دوستان ناباب نتوانند فرزندان ما را به گمراهی بکشانند لازم است قبل از اینکه فرزند ما به سن نوجوانی برسد شخصیت او را طوری شکل دهیم که احساس مفید بودنداشته باشد. پس لازم است دست به کار شوید.

به فرزندتان هنر یا حرفه ای بیاموزید. این کار باعث می شود هم ساعات بیکاری او کم شود و هم از اینکه به یک کار مفید مشغول است لذت ببرد.این هنر می تواند شامل خطاطی، تذهیب ، نقاشی ، قرآن خواندن با صوت زیبا یاحفظ قرآن یا هر نوع هنر مفید دیگر باشد. همچنین برای دختران از خیاطی و کارهای شبیه به آن می توان استفاده کرد.
البته باید تلاش کنید اگر فرزندتان را به کلاسهای بیرون از منزل می برید از وضعیت فرهنگی کلاس مطمئن شوید.
همچنینمی توانید حرفه ای مثل مکانیک خودرو، تعمیر وسایل منزل و غیره را به فرزندتان آموزش دهید. حتی می توانید او را با نویسندگی و اصول آن آشنا کنید. این کار به فرزند شما در تامین آینده شغلی هم کمک بسیاری خواهد کرد.
لازماست والدین بدانند که نوجوانان و جوانانی که هنری ندارند یا هنری غیر از درس خواندن ندارند در جمع هم سالانشان احساس مفید بودن نمی کنند و همین باعث سرخوردگی، ضعف شخصیت، انفعال روحی و در نتیجه کشیده شدن به کارهای خلاف خواهد شد. بسیاری از این افراد به دلیل اینکه هنری ندارند که با آن احساس مفید بودن کنند یا به انحرافات جنسی روی می آورند و یا بزه های اجتماعی دیگر را مرتکب می شوند.
پس شما می توانید با همین یک کار ساده زمینه ای را فراهم کنید تا نوجوان شما بتواند از دوره سخت و خطر آفرین نوجوانی عبور کند. بعلاوه اینکه چون نوجوانان و کودکان توانایی بسیار بالایی در فراگیری هر علم و هنری دارند فرزند شما می تواند به سرعت به استادی در آن علم تبدیل شود و قبل از بسیاری از دوستان هم سن خود به اشتغال و درآمد زاییبپردازد.
می توانید هنری را که خودتان مقداری در آن تبحر دارید به او بیاموزید و بعد او را حمایت و هدایت کنید تا بتواند خودش در این راه گام بردارد. لازم است بدانید در این مرحله او به تشویق و روحیه دادن احتیاج دارد. بایدبداند که در این سن می تواند کارهای بزرگی انجام دهد. همچنین باید بداند برای رسیدن به یک توانمندی در این رشته چقدر راه لازم است بپیماید و چه مقدار زمان احتیاج دارد.
باید توجه داشته باشید که نباید سعی کنید فرزندتان را مجبور به کاری کنید. بجای مجبور کردن می توانید از ایجاد علاقه استفاده کنید. طبیعتا اول کار سخت است. نوجوان دوست دارد مثل دیگران تنبلی کند و به بازی اوقات بگذراند اما باید با بیان خوبی های یک کار و قشنگی های آن در او ایجاد علاقه کنید. می توانید از رشته هایی شروع کنید که هم ساده تر به نتیجه می رسد و هم حس زیبایی گرایی او را زنده می کند. مثلا نقاشی یا عکاسی خوب است. می توانید از رشته هایی که خلاقیت را در او رشد میدهد استفاده کنید. مثلا گروه هایی هستند که در زمینه روبات فعالیت می کننداین گروه ها در بین دانش آموزان و نوجوانان هم وجود دارند . می توانید فرزندتان را با آنان آشنا کنید. اما به هر حال باید دقت کنید که اول باید خود فرزند علاقه داشته داشته باشد. اگر به زور و اکراه او را مجبور به کاری کنید ممکن است نتیجه بدی بگیرید.
به هر حال آنچه لازم است فعالیت مفید است اما اینکه این فعالیت چه چیزی باشد انتخاب با شما و فرزندتان است. البته سعی کنید از رشته هایی که در آن فساد بیشتر وجود دارد دوری کنید. مثلا در کلاس های موسیقی یا بازیگری معمولا فساد بیشتر است . همچنین در کلاس های زبان در بعضی جاها کنترل نمی شود و روابط دختر و پسر رواج دارد یاانحرافات دیگری مشاهده می شود که شما والدین محترم باید به این نکات دقت داشته باشید .

1

محبوب باشيد تا بتونيد درست تربيت كنيد

سلام
بسيار اتفاق مي افته كه والدين احساس مي كنند هر چه بيشتر با بچه هاشون در مورد خواسته هاشون صحبت مي كنند كمتر نتيجه مي گيرند انگار اصلا فرزندشون سعي مي كنه مخالف نظر اونا رفتار كنه . اين مساله يك مشكل بزرگه و اگر جلوش گرفته نشه خطر بسيار بزرگي اين فرزند و خانواده رو تهديد مي كنه . اين مساله در خانواده هاي مذهبي هم خيلي اتفاق مي افته .

وقتي چنين مشكلي پيش مياد يعني والدين محبوبيتشون رو پيش بچه از دست داده اند و فرزندشون براي حرف اونها و حتي براي ناراحت شدنشون ارزش قائل نيست . و اين مي تونه بسيار خطرناك باشه چون چنين بچه اي بدليل اينكه دلبستگيش هر روز نسبت به والدين كم ميشه به محض اينكه جاذبه اي از خارج خونه مثلا از طرف دوستان يا رسانه ها و غيره احساس كنه سريع به طرف اونها كشيده ميشه و شما خوب مي دونيد امروزه جاذبه هاي ديگري كه فرزند ما رو شكار كنند كم نيستند . پس بايد والدين بجاي هر كار ديگه اي سعي كنند محبوبيت از دست رفتشون رو دوباره پيدا كنند . من اينجا بطور مختصر مطالبي در مورد اين مساله خدمتتون عرض مي كنم اگر سوالي باقي موند در قسمت نظرات بپرسيد به لطف خدا پاسخ خواهم داد.ابتدا بايد يك نكته رو به ياد داشته باشيم :

اينكهما حتما لازم نيست محبوب ترين فرد براي فرزندمون باشيم ولي مي تونيم به افكارش جهت بديم تا بهترين افراد رو بعنوان الگو و محبوب خودش انتخاب كنه ولي به هر حال بايد خودمون براي فرزندمون وجهه خوبي داشته باشيم تا بتونيم به فكرش جهت بديم .

براي اينكه محبوب فرزندمون باشيم توجه به چند نكته لازمه :

1- احترام گذاشتن شما نسبت به همسرتون باعث محبوبيت خودتون و همسرتون مي شهپس بيشترين احترام رو بايد نسبت به همديگه داشته باشيد . اين مساله در اسلام هم خيلي تاكيد شده و به مرد دستور داده شده به همسرش احترام بگذارد وبه زن هم تاكيد فراوان شده كه احترام بسيار زيادي براي مرد قائل شود .

2- به فرزند  احترام بگذاريد . طبيعي است كه كسي كه به انسان احترام مي گذارد برايش محبوب است .

توجهبه اين نكته خيلي مهمه كه احترام شما به فرزندشامل احترام به وسايل و دوستان و هر چيزي كه متعلق به اوست مي شه و اگر شما مثلا به دوست فرزندتون بي احترامي كنيد از منزلت شما پيش فرزندتون كاسته مي شه .
در ضمن بايدهر چه سن فرزند شما بيشتر ميشه ميزان احترام شما به شخصيت و همچنين افكار او هم بيشتر باشه . ممكنه عمل فرزند شما از نظر شما بسيار غلط باشه اما شمانبايد در مرحله اول او رو تخريب كنيد بلكه بايد سعي كنيد نظرش رو جويا بشيد و اگر ديديد اشتباهه راهنماييش كنيد تا نظر درست رو انتخاب كنه .


3- سعي كنيد ميزان امرو نهي شما در خانه كم باشه .


چه نسبت به همسر و چه نسبت به فرزند .اگر شما زياد امر و نهي كنيد باعث مي شه تخلف از حرف شما زياد بشه و خود بخود منزلتتون پايين بياد.

اين مساله در احكام اسلامي هم رعايت شده خداوند متعال به ما توان زيادي داده ولي امر و نهيي كه كرده نسبت به توان ما خيلي كمه و اگر قرار بود هر چيزي را كه دوست داشت براي ما واجب ميكرد زندگيمون خيلي سخت مي شد . ولي خدا طوري بشر رو تربيت مي كنه كه اگر به همين تكاليف عمل كنه اونوقت خودش دنبال بقيه خوبيها مي ره .

4- عكس العمل شما نسبت به هر كار بدي نبايد صورت بگيره. وقتي هر كار بدي انجام شد شما سريع و تند موضع گرفتيد اونوقت اثر حرف شما كم مي شه .;كلا تنبيه و تشويق رو بايد در جاي خودش مصرف كرد اگر زياد بشه تاثيرش كم مي شه .

5- تحقير و مقايسه كردن فرزند با ديگر افراد مطلقا ممنوع . اين كار سم مهلكه .

6- با فرزندتون زياد بازي كنيد . طبيعيه كه آدم كساني رو كه باهاشون لحظات خوبي رو سپري مي كنه دوست داره پس شما هم بايد يكي از اون افراد باشيد .

7. توقع شما از فرزند به اندازه توانش باشه .

8- مقدار تماشاي تلويزيون و موسيقي رو تو خانه تون كم كنيد چوناين وسايل افكار فرزند شما رو پر مي كنه و كم كم از شما دور مي شه . البتهدقت داشته باشيد كه اين كار با امر و نهي ميسر نميشه . اولا سعي كنيد از همون اول كودكي طوري فرزندتون رو پرورش بديد كه كمتر دنبال تلويزيون باشه واين مي طلبه كه خودتون هم همينطور باشيد . بعد از اون هم بايد سعي كنيد تاجايي كه ميشه براي اون جايگزين مناسبي قرار بديد . بازيهاي مختلف و سالم وشركت دادن فرزندتون در برنامه هاي ورزشي و فرهنگي سالم و بردنش به مكانهايمفيد مثل مسجد و جلسات مذهبي و برنامه هاي كتابخاني با جاذبه هاي مختلف ميتونه به شما در اين امر كمك كنه .

9- سخاوتمند باشيد در حديث داريم كه سخاوت محبت افراد رو جذب مي كنه .

10- گاهي فرزندتون رو در آغوش بگيريد و به او ابراز محبت كنيد و سعي كنيد تماس بدني شما و رابطه كلاميتون با فرزندتون كم نشه

11- به فرزندتون فرصت فكر كردن , تصميم گرفتن , ابراز احساسات كردن , حرف زدن و اشتباه كردن بديد.
فرزندما احتياج داره كه خودش تصميم بگيره . ممكنه اين تصميمش اشتباه هم باشه . سعي كنيد در تصميمات كوچيك و كم خطرش جلوي اشتباهش رو به زور نگيريد . اجازه بديد فرزند شما به تصميم اشتباهش البته اگر خطر زيادي نداره عمل كنه وسرش به سنگ بخوره . زماني كه مي بينه شما براي فكر او ارزش قائل شديد و بهاو اجازه داديد به نظر خودش عمل كنه و با عمل خودش ضرر ديده براي فكر شما ارزش بيشتري قائل خواهد شد . البته اين كه چه چيزي خطر زيادي داره و چه چيزي خطر كم تشخيصش با شماست اما بايد در اين مسائل دقيق باشيد .

پاره شدن لباس و خراب شدن دفتر يك ضرر كوچكه اما منحرف شدن يك خطر بزرگه . سعي كنيد در مسائل كوچك كمتر به او امرو نهي كنيد تا در مسائل بزرگتر بيشتر به حرف شما گوش بده.

اگر خداي نكرده  اگر شما چنين كارهايي رو براي فرزندتون نكنيد هر جاي ديگري كه چنين حسي رو پيدا بكنه به همون سمت كشيده خواهد شد.

1

چگونه يك كودك دروغگو تربيت كنيم؟

خيلي زشته كه وقتي خارجي ها ميان ايران چند تا صفت ما بدجوري تو ذوقشون مي زنه يكي رانندگي وحشتناك ماست يكي بي نظمي و تنبلي ماست و يكي هم دروغگويي .البته مردم ما صفتهاي بسيارخوبي هم دارند اما وجود اين صفات زشت در بين مردم مسلمان و با فرهنگ ايران جاي سوال داره .

به نظرتون مردم ما چرا اينقدر دروغ ميگن ؟ مگه ما درباره دروغ اينهمه آيه و روايت نشنيديم؟


فكر مي كنم با مطالعه مطالب قبلي بشه به اين سوال پاسخ داد اما بذاريد يه مقدار بيشتر توضيح بدم
براي دروغگو تربيت كردن يك كودك يك سري گزينه لازم است كه ظاهرا بعضيا خيلياش رو دارن مثلا :

1- اينكه پدر و مادر و اطرافيان به ديگران دروغ بگن . خب اين كه عين نقل و نبات پيدا ميشه . و قبلا گفتيم بچه عين ضبط صوت و دوربين فيلمبرداري تمام اين مطالب رو داره ضبط مي كنه . بطور طبيعي اون هم وقتي مشكلي براش پيش مياد اولين گزينه اي كه روي ميز مي بينه دروغه ( ياد اوباما افتادم ههههه هم گزينه هاش روي ميزه هم دروغ زياد ميگه )
2- گاهي والدين يا اطرافيان بچه رو مي ترسونن . نه از چيزاي حقيقي بلكه از موهومات و چيزهاي تخيلي. به دروغ بهش ميگن اگه فلان كار رو بكني لولو مياد ميخورتت . يا نگاه كن اون آقاهه رو مي بيني اگه سر و صدا كني يه چاقو داره گوشت رو مي بره يا انواع و اقسام دروغهايي كه خوشبختانه در گفتنش اساتيد اين فن زياد هستند . بچه با خودش ميگه واقعا اينطوره ؟ يك كم سر و صدا مي كنه مي بينه خبري نشد دو باره آرام آرام صداش رو بيشتر مي كنه مي بينه نه بابا خبري از گوش بريدن نيست . كم كم مي فهمه بهش دروغ گفتند . و اين چقدر زشته كه ما كاري رو كه مي تونيم به راحتي با راست گفتن انجام بديم با دروغ انجام ميديم.ما مي تونيم خيلي راحت براش توضيح بديم كه اين كار چه ضرر هايي داره يا اگر نمي فهمه مي تونيم يه جوري سرگرمش كنيم اما ما هميشه دنبال ساده ترين راه هستيم . تازه بگذريم كه بچه اي كه از اين چيزها مي ترسونندش دچار يك احساس ترس از موهومات و نوعي خشونت گرايي هم ميشه .

3- سومين كاري كه ما مي كنيم سخت گرفتن و تنگ گرفتن به بچه است . گاهي والدين فكر مي كنند در پادگاني هستند و يكي دو تا سرباز زير دستشونه و بايد اينها رو براي جنگ هاي سخت تربيت كنند . اينا بچه اند هر چيزي رو با بازي بايد ياد بگيرند نه با دستور . حتي خيلي مواقع اخم هم براي بچه هاي كوچيك جواب نميده . اگر تنبيه بدني باشه يا امرو نهي زياد باشه كودك ما كم كم دروغ ميگه تا هر كار اشتباهش رو بپوشونه . خب خوشبختانه اين مورد هم در خانواده هاي ما به وفور يافت ميشه .
كلا ما بهترين روش ها رو براي دروغگو كردن بچه هامون بلديم پس همون روش ها رو ادامه بديم مطمئن باشيد كه موفق مي شيم.

1

اصل رفتار شماست

بسم الله الرحمن الرحيم
خيلي از والدين هستند كه مرتب تو گوش بچه هاشون ميخونند كه پسرم بچه خوبي باش اما هر چي بيشتر بچه شون رو موعظه مي كنند كمتر نتيجه مي گيرند. فكر مي كنند اين بچه لجبازه گاهي نفرينش مي كنند و گاهي تنبيه بدني مي كنند گاهي بهش فحش ميدن.

اما !!!!!!
شايد مشكل از جاي ديگه باشه نظر شما چيه؟؟؟؟


بچه ها بيشتر از اينكه به گفته ها و توصيه ها توجه كنند رفتار رو مي بينند . حتما ديديد بچه هايي كه مي بينند بقيه دست مي زنن اونها هم شروع به شادي مي كنند و دست مي زنند .
روان شناسان هم روي اين مساله تاكيد دارند كه مي تونيد به كتابهاي روان شناسي مراجعه كنيد . مثلا كتاب تقليد و يادگيري اجتماعي مي تونه كتاب خوبي باشه .
اما آيا در اسلام هم در اين مورد مطلبي اومده؟
بذاريد چند تا روايت براتون بيارم
1- اميرالمومنين عليه السلام مي فرمايد : شما به بزرگان احترام بگذاريد تا كودكان به شما احترام بگذارند . كتاب غررالحكم ص 780
چقدر اين روايت قشنگه . دقيقا همين مطلب رو بيان مي كنه . لازم نيست به بچه بگي سلام كن . كافيه خودت به هر كسي مي رسي با روي باز سلام كني . لازم نيست به بچت بگي خوشرو باش . كافيه خودت خوشرو باشي و بچه بفهمه كه از اين كارت لذت مي بري و اين كار بهتر از بدخلقيه .
2- اميرالمومنين عليه السلام مي فرمايد : پندي كه زبان گفتار از آن خاموش و زبان كردار بدان گويا باشد هيچ گوشي آن را بيرون نمي افكند و هيچ نفعي با آن برابري نخواهد كرد .    غرر الحكم ص 232
اين روايت زيبا هم اونقدر گويا هست كه من سكوت كنم بهتره
تا اينجا رو داشته باشيد ادامه اش رو ان شاءالله بعدا براتون مي نويسم


1

تاثیر نام نیک در تربیت فرزند

با سلام خدمت دوستان عزیز.


قبلا درمورد لزوم توجه به تربیت کودک صحبت کردیم بیایید از روز اول تولد شروع کنیم اولین دغدغه پدرو مادر نامگذاری فرزند است بعضی دوست دارند اسم بچه هایشان با هم تناسب داشته باشد مثلا همه با میم شروع شود بعضی دوست دارند که اسم فرزندشان با فامیلی هماهنگ باشد بعضی هم دنبال اسمی می گردند که هیچ جایی نشنیده باشند و تازه باشد اما آنچه مهم است این است که بدانیم اسم فرزند ما روی شخصیت او تاثیر دارد حضرت امام رضا(ع) می‌فرماید: «اوّلین نیکی پدر به فرزند خود این است که او را به اسم خوبی نامگذاری کند. پس مراقب باشید اسم خوبی برای فرزند خود برگزینید. دین اسلام دین تربیت است بخاطر همین روی تمام نکات تربیتی از جمله این مطلب تاکید داشته لذا چند نکته را دراین مورد یادآور می شویم :


1 - اسم فرزند ما نباید مایه سرافکندگی او شود چون این اسم همراه یک عمر اوست و اگر اسم او بد باشد ما شرایط سرخوردگی او را برای تمام عمر فراهم کرده ایم 


2 - نام فرزند ما معنی واضحی برای او و دیگران داشته باشد چون تشخیص اینکه بعضی اسامی درمورد دختر است یا پسر گاهی مشکل است از طرف دیگر وقتی فردی معنی اسم خود را نمی داند باعث سردرگمی اوست و ما یک موقعیت را برای تربیت و شخصیت دادن به او را از دست داده ایم 


3 - نام فرزند اگر حاوی پیام خوبی باشد خود باعث هماهنگی فرزند با آن پیام خوب است مثلا وقتی نام عبدالله برای او انتخاب کردیم او خود را بنده خدا می داند و این می تواند تلقین یک معنی خوب در ذهن فرزند شود


4 - نام افرادی که نقش الگویی در جامعه داشته اند بسیار موثر است مثلا نام معصومین علیهم السلام که الگوی رفتار آنها را به فرزند می دهد دختری که نام زهرا دارد به حجاب و عفت نزدیک تر است و از طرف مقابل چنگیز نامی است که شرارت و خشونت را به فرزند الگو می دهد

1

لزوم توجه و دقت در تربیت درست فرزند

این حدیث را شنیده اید که فرزند صالح گلی است از گلهای بهشت . فرزند اگر خوب تربیت شود گلی بهشتی است ولی اگر خوب تربیت نشود به موجودی تبدیل می شود که پدر و 


مادر از دیدن آن نه تنها احساس راحتی و نشاط نمی کنند بلکه همیشه در زجر و عذاب خواهند بود . اما آنچه دانستن آن بسیار مهم است این است که این فرزند روحی همچون گل کوزه گری دارد که به هر صورت که سفالگر بخواهد درمی آید این پدر و مادرند که می توانند تا حد بسیار زیادی تعیین کنند که چگونه فرزندی داشته باشند امیرالمومنین می فرماید قلب کودک مثل زمین خالی است پس هرچه در آن بکارند قبول می کند پس دانستن چند نکته و رعایت آنها می تواند زندگی و آینده شما و فرزندانتان را دگرگون کند حال که اینطور است از هیچ کاری برای بهتر شدن فرزندانمان نباید دریغ کنیم پس از روز اول تولد و بلکه از قبل از تولد و در مرحله انتخاب همسر باید به فکر عاقبت فرزندمان باشیم در این مسیر مراحل و نکاتی است که سعی می کنیم در این وبلاگ با شما در میان بگذاریم پس با ما باشید .

1
X