به وبلاگ تربيت كودك خوش آمديد

والدینی که فرزند نوجوان دارند بخوانند

وقتی فرزند ما به سن نوجوانی می رسد سختی تربیت آشکار می شود. بسیار اتفاق افتاده که پسری تا سن 11 یا 12 سالگی خوب و نماز خوان بوده اما یکباره همه چیز دگرگون شده است. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی و برای اینکه دوستان ناباب نتوانند فرزندان ما را به گمراهی بکشانند لازم است قبل از اینکه فرزند ما به سن نوجوانی برسد شخصیت او را طوری شکل دهیم که احساس مفید بودنداشته باشد. پس لازم است دست به کار شوید.

به فرزندتان هنر یا حرفه ای بیاموزید. این کار باعث می شود هم ساعات بیکاری او کم شود و هم از اینکه به یک کار مفید مشغول است لذت ببرد.این هنر می تواند شامل خطاطی، تذهیب ، نقاشی ، قرآن خواندن با صوت زیبا یاحفظ قرآن یا هر نوع هنر مفید دیگر باشد. همچنین برای دختران از خیاطی و کارهای شبیه به آن می توان استفاده کرد.
البته باید تلاش کنید اگر فرزندتان را به کلاسهای بیرون از منزل می برید از وضعیت فرهنگی کلاس مطمئن شوید.
همچنینمی توانید حرفه ای مثل مکانیک خودرو، تعمیر وسایل منزل و غیره را به فرزندتان آموزش دهید. حتی می توانید او را با نویسندگی و اصول آن آشنا کنید. این کار به فرزند شما در تامین آینده شغلی هم کمک بسیاری خواهد کرد.
لازماست والدین بدانند که نوجوانان و جوانانی که هنری ندارند یا هنری غیر از درس خواندن ندارند در جمع هم سالانشان احساس مفید بودن نمی کنند و همین باعث سرخوردگی، ضعف شخصیت، انفعال روحی و در نتیجه کشیده شدن به کارهای خلاف خواهد شد. بسیاری از این افراد به دلیل اینکه هنری ندارند که با آن احساس مفید بودن کنند یا به انحرافات جنسی روی می آورند و یا بزه های اجتماعی دیگر را مرتکب می شوند.
پس شما می توانید با همین یک کار ساده زمینه ای را فراهم کنید تا نوجوان شما بتواند از دوره سخت و خطر آفرین نوجوانی عبور کند. بعلاوه اینکه چون نوجوانان و کودکان توانایی بسیار بالایی در فراگیری هر علم و هنری دارند فرزند شما می تواند به سرعت به استادی در آن علم تبدیل شود و قبل از بسیاری از دوستان هم سن خود به اشتغال و درآمد زاییبپردازد.
می توانید هنری را که خودتان مقداری در آن تبحر دارید به او بیاموزید و بعد او را حمایت و هدایت کنید تا بتواند خودش در این راه گام بردارد. لازم است بدانید در این مرحله او به تشویق و روحیه دادن احتیاج دارد. بایدبداند که در این سن می تواند کارهای بزرگی انجام دهد. همچنین باید بداند برای رسیدن به یک توانمندی در این رشته چقدر راه لازم است بپیماید و چه مقدار زمان احتیاج دارد.
باید توجه داشته باشید که نباید سعی کنید فرزندتان را مجبور به کاری کنید. بجای مجبور کردن می توانید از ایجاد علاقه استفاده کنید. طبیعتا اول کار سخت است. نوجوان دوست دارد مثل دیگران تنبلی کند و به بازی اوقات بگذراند اما باید با بیان خوبی های یک کار و قشنگی های آن در او ایجاد علاقه کنید. می توانید از رشته هایی شروع کنید که هم ساده تر به نتیجه می رسد و هم حس زیبایی گرایی او را زنده می کند. مثلا نقاشی یا عکاسی خوب است. می توانید از رشته هایی که خلاقیت را در او رشد میدهد استفاده کنید. مثلا گروه هایی هستند که در زمینه روبات فعالیت می کننداین گروه ها در بین دانش آموزان و نوجوانان هم وجود دارند . می توانید فرزندتان را با آنان آشنا کنید. اما به هر حال باید دقت کنید که اول باید خود فرزند علاقه داشته داشته باشد. اگر به زور و اکراه او را مجبور به کاری کنید ممکن است نتیجه بدی بگیرید.
به هر حال آنچه لازم است فعالیت مفید است اما اینکه این فعالیت چه چیزی باشد انتخاب با شما و فرزندتان است. البته سعی کنید از رشته هایی که در آن فساد بیشتر وجود دارد دوری کنید. مثلا در کلاس های موسیقی یا بازیگری معمولا فساد بیشتر است . همچنین در کلاس های زبان در بعضی جاها کنترل نمی شود و روابط دختر و پسر رواج دارد یاانحرافات دیگری مشاهده می شود که شما والدین محترم باید به این نکات دقت داشته باشید .

1
X