به وبلاگ تربيت كودك خوش آمديد

بازیهای مناسب برای تربیت کودک

ا سلام و احترام . 

در مورد لزوم بازی و نقش اسباب بازیها صحبت کردیم حالا باید بدانیم که چه نوع بازیهایی می تواند به تربیت فرزند ما کمک کند .البته بازیها به تناسب دختر و پسر بودن فرزند تغییر می کند؛ دختر ها به بازیهای در حال نشسته و یا بازیهایی که جنبه کلامی داشته باشد بیشتر علاقه دارند و پسر ها به بازیهایی که حرکت و جنب و جوش بیشتری بطلبد. آنچه مهم است این است که بازیها دو نوع است یکی بازیهای تک نفره دوم بازیهای دو یا چند نفره و بازیهای کودک شما باید شامل هر دو نوع باشد فرزند می تواند به تنهایی با اسباب بازیهایش بازی کند اما اگر همیشه اینطور باشد و پدر و مادر و بچه های دیگر در بازی او وی را همراهی نکنند این کودک در روابط اجتماعی دچار مشکل می شود و کم کم به انزوا عادت می کند پس چند نوع بازی مناسب را به شما معرفی می کنیم که تاثیر خوبی در رفتار کودک دارد: 

1 - با کودکتان کشتی بگیرید . گاهی شما او را به زمین بزنید و گاهی اجازه بدهید او شما را شکست دهد تا طعم پیروزی و شکست را بچشد . 

2- خاک بازی و گل بازی یا خمیر هایی که به شکلهای متفاوتی در می آید بسیار به کودک آرامش می دهد و تخیل او را قوی می کند اگر چه خانه تان ممکن است کمی کثیف شود. البته خاک بازی خیلی بهتر است. می توانید بچه را به حمام ببرید و در آن جا گل درست کنید و با قوطی کبریت قالب گلی به شکل آجر درست کنید و خانه سازی کنید. این کار می تواند کودک شما را زمان زیادی مشغول بازی کند. بعد که بازیش تمام شد استحمام می کند. این روش برای بچه هایی که از حمام ترس دارند هم مفید است.

3- بادبادکی درست کنید و با او به کوچه بروید و به او کمک کنید تا آن را هدایت کند . 

4- شما پنهان شوید و بگویید شما را پیدا کند .  

5- بالشی در دست بگیرید و بگویید مشت بزند و یا به توپ ضربه بزند ( این نوع بازی انرژی او را تخلیه می کند تا به کسی ضربه نزند ) 

6- بازیهایی که در آن نقش ایفا می شود مثلا مادر نقش مریض و بچه نقش پزشک را ایفا می کند . 

و بسیاری بازیهای دیگر . 

 باید بدانیم اگر ما اینطور بازیها را برای کودک ایجاد نکنیم کودک متمایل به بازی های رایانه ای و بازی با موبایل می شود که بسیار می تواند خطرناک باشد و یکی از ضررهای آن اینست که فرزند از اختیار پدر و مادر خارج می‎شود. در ضمن تا مجبور نشده اید نگذارید فرزند شما با بچه هایی که فاصله سنی محسوسی با او دارند بازی کند چون فرزند شما تاثیر بدی می پذیرد. مثلا بچه 3ساله نباید با بچه 6ساله بازی کند مگر مثل دو برادر که چاره ای در این مورد نیست.

 

1

نقش اسباب بازی در تربیت کودک

با سلام .

در .ررد تاثیر بازی در تربیت کودک صحبت شد حالا باید ببینیم چه اسباب بازیهایی می تواند مفید و یا مضر باشد از باب مقدمه باید گفت که کودک تخیل بسیار قوی دارد با اسباب بازیش زندگی می کند و برای آن بسیار ارزش قائل است مثلا برای عروسکش زندگی قائل است و به او غذا می دهد با او حرف می زند و....

خلاصه باید گفت :کودک با اسباب بازی زندگی را یاد می گیرد مفاهیم و رنگها و چیزهای دیگر را یاد می گیرد.

حالا که نقش اسباب بازی معلوم شد صفات یک اسباب بازی خوب اینگونه است :

1-خود کودک بازی کند نه اینکه اسباب بازی بازی کند و کودک تماشا کند پس تمام اسباب بازیهای کوکی و باطری دار از این جهت اسباب بازی خوبی نیست .

2- اسباب بازی به کودک جهت می دهد پس اسباب بازیهایی که پیامهای منفی دارند نمی تواند مناسب باشد مثل عروسکهای باربی که الگو بودن یک زن بد حجاب بی حیا را به فرزند می دهد و یا اسباب بازیهایی که ترانه یا موسیقی همراه دارد و اصلا مناسب نیست که ذهن پاک کودک را با این چیزها پر کنیم .

3-اسباب بازی خوب نباید زود خراب شود و باید استحکام لازم را داشته باشد تا اعتماد به نفس کودک پایین نیاید .

4- اسباب بازی باید باعث فکر کردن و رشد تخیل یا آشنایی کودک با مفاهیم مختلف مثل رنگها وغیره شود مانند آجر های پلاستیکی که کودک روی هم می چیند و مثلا خانه ای درست می کند .

5-متناسب سن فرزند باشد (اینکه روی اسباب بازی نوشته باشد مناسب چه سنی است خیلی اعتبار ندارد ) اگر برای کودک خیلی سخت باشد مثل بعضی جورچین ها که برای بزرگترها هم سخت است اعتماد به نفس او را کم می کند .و اگرخیلی ساده باشد کودک را به فکر کردن وادار نمی کند .

6- اسباب بازی بهتر است خیلی گران نباشد تا از خراب شدن آن او را سرزنش نکنید همچنین اینکه پدر یا مادر برای او اسباب بازی بسازند (مثلا از چوب تفنگی درست کنند ) بسیار برای کودک شیرین و لذت بخش خواهد بود .

منتظر نظرات ارزشمند شما هستم .با سلام و احترام

هادی یوسفی  

1

تاثیر بازی در تربیت کودک1

با سلام .

در اسلام دستور است که فرزندتان را 7 سال رها کنید تا بازی کند . این دستور نشانگر تاثیر بازی در تربیت کودک است چون اسلام که این همه روی تربیت تاکید دارد همین اسلام دستور به بازی کودک می دهد و بعد می فرماید در 7 سال دوم  او را تعلیم دهید و ادب به او بیاموزید و باید فرمانبردار باشد و در 7 سال سوم وزیر و معاون شما باشد آنچه مهم است که بدانیم اینکه این یک روند است که باید طی شود اگر فرزند در سنین کودکی خوب بازی نکند نمی تواند خوب تعلیم ببیند . اینکه می فرماید فرزندتان را رها کنید تا بازی کند منظور این نیست که اصلا به او کار نداشته باشید و او را تربیت نکنید بلکه منظور اینست که تربیت او در این 7 سال عموما با بازی باید همراه باشد و اگر مطلبی بخواهیم به او یاد بدهیم هم در درون همین بازی است و شما هم تجربه کرده اید که کودک در این سن حرف شنوی چندانی ندارد و نمی توان با امر و نهی او را تربیت کرد .

 نتبجه گرفتیم که بازی نیاز کودک است و باید به تربیت او کمک کند پس اگر کودکی جنب و جوش لازم را ندارد و بازی نمی کند نشان مشکلی در درون اوست و اگر می بیینیم فرزند ما سروصدا می کند و بازی می کند باید خوشحال باشیم و او را منع نکنیم البته باید رفتار  او را مدیریت کنیم که هم بازی کند و هم به کسی آسیب نرساند . نقش اسباب بازیها هم بسیار مهم است که در نوشتاری دیگر به آن خواهیم پرداخت ان شاءالله.

1

ادب در رفتار

با سلام 

درمورد ادب در گفتار صحبت شد حالا باید به ادب در رفتار بپردازیم :  ادب در رفتار رعایت شان و احترام هر کس و هر مکان و زمان و هر چیزی به تناسب خود آن است .

کودک هر چه یاد می گیرد از شما و دیگران یاد می گیرد پس هر چه شما با احترام بیشتری نسبت به اشخاص مختلف رفتار کنید فرزند شما هم همین کار را خواهد کرد پس در اینجا ذکر چند نکته لازم است :

1- پدر و مادر بیشترین نقش را در تربیت فرزند دارند پس در رفتارتان نسبت به همسرتان بسیار دقیق باشید.  اسلام به مرد می‏‎فرماید به زنت بسیار احترام کن و از خطاهای او چشم پوشی کن و شخصیت او را حفظ کن همچنین به زن می‎فرماید که نهایت احترام را از همسرت دریغ نکن. همچنین بخاطر اینکه مرد رئیس خانواده است و در تصمیمات مهم خانواده باید حرف آخر را بزند تا نظام خانواده از هم نپاشد تاکید بیشتری به زن در مورد احترام نسبت به شوهر شده است.تحقیقات نشان می‎دهد در خانواده هایی که زنان احترام شوهر را رعایت نکرده اند و یا شوهر توانایی لازم برای اداره خانواده از نظر فکری را نداشته فرزندان موفقی پرورش نیافته اند و این مطلب بسیار مهم است در حالیکه در جامعه به آن توجه نمی شود و در بسیاری از برنامه های تلویزیون مخصوصا طنز ها زن به شوهر بی احترامی می کند و سر او داد می زند و او را از خانه بیرون می کند و این الگو بسیار می تواند خطرناک باشد.

2- به فرزندتان بسیار احترام کنید و برای او شخصیت قائل شوید و اسم او را با احترام صدا بزنید وسایل او را بدون اجازه اش دست نزنید به نقاشی های او  و اسباب بازیهای او احترام بگذارید تا او هم برای شما و وسایلتان احترام قائل شود 

3- اجازه ندهید کسی به فرزند شما بی احترامی کند یا اسم او را مسخره کند یا او را بزند در این مورد کاملا جدی باشید حتی اگر آن فرد از نزدیکان شما باشد به او بفهمانید که رفتار او تاثیر بدی در شخصیت فرزند شما دارد 

4- نقش دوستان بسیار مهم است که در این مورد بعدا ان شاء الله صحبت می کنیم . 

منتظر نظرات ارزشمند شما هستم . هادی یوسفی

1

چگونه فرزند مودبی داشته باشیم 4

با سلام .

قبلا در مورد ادب در گفتار توضیحاتی دادیم اما یک نکته باقی ماند و آن اینست که اگر فرزند ما از جایی حرف زشتی یاد گرفت چه باید کرد ؟

ابتدا باید بدانید که فرزند شما تمام کلماتی که یاد گرفته از طریق تقلید بوده وقتی می بیند که شما کلمه ای را بکار می برید متوجه می شود چه معنایی دارد و آن را بکار می برد تا شما را متوجه خود کند و بعد منتظر عکس العمل شما می ماند در مورد کلمات زشت هم همینطور است مثلا فرزند شما از تلویزیون کلمه ((دیوانه )) را می شنود همان را بکار می برد تا عکس العمل شما را ببیند اگر شما یکدفعه به او پرخاش کنید یا خیلی برآشفته شوید در حقیقت به او نشان داده اید که این کلمه برای شما بسیار مهم است حالا این فرزند به طور ناخودآگاه هر وقت عصبانی شود یا بخواهد نظر شما را متوجه خود کند این کلمه را تکرار خواهد کرد و به تدریج برای او عادت می شود .

اما چه باید کرد ؟

در این زمان شما باید فقط این کار او را تایید نکنید و نارضایتی خود را با تایید نکردن کلام او و یا با جمله ای ((مثل حرف خوبی نزدی )) البته با لحنی آرام ولی محکم ابراز کنید فرزند اگر ببیند که شما با این کلمه نه عصبانی می شوید و نه به او متوجه می شوید دیگر این حرف را نمی زند اما اگر باز چنین کرد می توانید او را مثلا از یک اسباب بازیش برای ساعاتی محروم سازید و آرام به او بفهمانید برای چه این کار را کرده اید . در خاطر داشته باشید که باید به فرزند زیاد محبت کنید تا نخواهد از این طریق محبت شما را جلب کند.

1

چگونه فرزند مودبی داشته باشیم 3

با سلام خدمت شما دوستان عزیز 

در نوشته قبلی در مورد ادب در گفتار صحبت کردیم یکی از موارد آن ادب در سلام کردن است در ابتدا باید بدانیم که آیا سلام کردن برای کودک لازم است یا نه ؟

در جواب باید گفت سلام کردن عملی است که کودک آن را یاد می گیرد و اگر از الگوهایش مانند پدر و مادر نشنیده باشد نمی تواند انجام دهد وقتی فرزند ببیند که پدر یا مادر به هر جا که وارد می شوند یا درون خانه سلام می کنند فرزند هم یاد می گیرد. گاهی دیده می شود مادر فرزند را اجبار به سلام کردن می کند و اگر سلام نکند ناراحت می شود اگر دوست داریم فرزند ما سلام کند باید به او سلام کنیم و اصلا او را اجبار به این کار نکنیم نقل است که پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و اله به همه حتی به بچه ها هم سلام می کردند با این روش همه از ایشان سبقت در سلام را یاد می گرفتند .

اما در مورد جواب سلام : اگر بچه ای که حدود 3 سال یا بیشتر دارد و اگر به او سلام کنند جواب نمی دهد و با دیگران صحبت نمی کند و احساسات خود را بیان نمی کند این نشانه یک مشکل درونی است که باید بررسی شود و در موارد بسیاری این مشکل از تنبیه بدنی و یا تحقیر شدن این کودک ناشی می شود و نشانه بی اعتمادی کودک نسبت به اطرافیان است 

1

چگونه فرزند مودبی داشته باشیم 2

سلام بر دوستان عزیز.

گفتیم که ادب در گفتار را باید از 3 سالگی فرزند انتطار داشته باشیم اما چگونه ؟

1 - گفتیم کودک با تقلید بیشتر چیزها را یاد می گیرد پس باید پدر و مادر که بهترین الگو و تاثیر گذار ترین الگو هستند خود در گفتار دقیق باشند اینکه در اسلام می بینید اینقدر تاکید شده که زن و شوهر به هم احترام بگذارند بخاطر اینست که فرزند آنها هم دقیقا همین رفتار را یاد می گیرد بخاطر همین است که می بینیم بسیاری از عادات و گفتار ما شبیه پدر و مادرمان است 

هر چه مادر در خانه به پدر احترام بگذارد یا پدر به مادر احترام بگذارد به همان اندازه می توانند از فرزند توقع احترام داشته باشند .

در ضمن توجه داشته باشید که کاری نکنید که الگو بودن خود را از دست دهید اگر پدر به جای مادر به کس دیگری از فامیل یا غیر آن احترام بیشتری بگذارد مادر در نظر فرزند پایین می آید همینطور اگر مادر احترام بسیار زیادی برای پدر قائل باشد فرزند هم در گفتار و رفتار به پدر احترام می گذارد .

2 - در گفتارمان به فرزند نهایت احترام را قائل شویم و به او شخصیت دهیم . نام او را با احترام صدا بزنیم و هیچوقت در کلماتمان نسبت به او و دیگران از فحش و کلمات زشت استفاده نکنیم 

3 - نگذارید وسایل دیگری همچون تلویزیون و یا دوستان او جای شما را بگیرند در این حالت آنها گفتار فرزند شما را رهبری می کنند کلماتی که در تلویزیون و فیلمهای سینمایی و حتی برنامه های کودک ایرانی گفته می شود می تواند اثر بد روی گفتار او بگذارد سعی کنید فرزند شما خیلی تلویزیون نبیند تا بتوانید خودتان گفتار او را سامان دهید و بهترین گفتار را به او اموزش دهید .

1

چگونه فرزند مودبی داشته باشیم 1

سلام . 

آیا دوست دارید فرزند مودبی داشته باشید ؟

فرزند روزی که به دنیا می آید فقط در حال آموختن است نه مودب است و نه بی ادب مانند زمینی که در آن چیزی کاشته نشده باید ببینیم در 

قلب او چه می کاریم .

بچه ها در سالهای اول زندگی بیشتر یادگیرشان از طریق تقلید از بزرگترها و دیگران است با همین کار حرف زدن و بسیاری از اعمال دیگر را یاد می گیرند ادب و بی ادبی را هم همینطور یاد می گیرند برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم فرزند مودبی داشته باشیم باید بدانیم ادب چیست و در چه مواردی لازم است پس باید گفت ادب در یک جمله یعنی رعایت احترام متناسب با هر شخص و هر مکان و هر زمان به اندازه لازم آن و در دو مورد تحقق پیدا می کند :

1 - در گفتار : اینکه بدانیم با هر کسی چطور باید صحبت کنیم که احترام او حفظ شود 

2 - در رفتار : اینکه بدانیم چه رفتاری مناسب چه جایگاهی است 

ادب فرزندان در سنین مختلف متفاوت است و نسبت به مقتضای سن کودک تغییر می کند ولی می توان ادب داشتن را از فرزندان با شروع 3سال بطور جدی انتطار داشت لذا در گفتار بعد راه با ادب شدن فرزندان در گفتار را بررسی خواهیم کرد .

1

تاثیر نام نیک در تربیت فرزند

با سلام خدمت دوستان عزیز.


قبلا درمورد لزوم توجه به تربیت کودک صحبت کردیم بیایید از روز اول تولد شروع کنیم اولین دغدغه پدرو مادر نامگذاری فرزند است بعضی دوست دارند اسم بچه هایشان با هم تناسب داشته باشد مثلا همه با میم شروع شود بعضی دوست دارند که اسم فرزندشان با فامیلی هماهنگ باشد بعضی هم دنبال اسمی می گردند که هیچ جایی نشنیده باشند و تازه باشد اما آنچه مهم است این است که بدانیم اسم فرزند ما روی شخصیت او تاثیر دارد حضرت امام رضا(ع) می‌فرماید: «اوّلین نیکی پدر به فرزند خود این است که او را به اسم خوبی نامگذاری کند. پس مراقب باشید اسم خوبی برای فرزند خود برگزینید. دین اسلام دین تربیت است بخاطر همین روی تمام نکات تربیتی از جمله این مطلب تاکید داشته لذا چند نکته را دراین مورد یادآور می شویم :


1 - اسم فرزند ما نباید مایه سرافکندگی او شود چون این اسم همراه یک عمر اوست و اگر اسم او بد باشد ما شرایط سرخوردگی او را برای تمام عمر فراهم کرده ایم 


2 - نام فرزند ما معنی واضحی برای او و دیگران داشته باشد چون تشخیص اینکه بعضی اسامی درمورد دختر است یا پسر گاهی مشکل است از طرف دیگر وقتی فردی معنی اسم خود را نمی داند باعث سردرگمی اوست و ما یک موقعیت را برای تربیت و شخصیت دادن به او را از دست داده ایم 


3 - نام فرزند اگر حاوی پیام خوبی باشد خود باعث هماهنگی فرزند با آن پیام خوب است مثلا وقتی نام عبدالله برای او انتخاب کردیم او خود را بنده خدا می داند و این می تواند تلقین یک معنی خوب در ذهن فرزند شود


4 - نام افرادی که نقش الگویی در جامعه داشته اند بسیار موثر است مثلا نام معصومین علیهم السلام که الگوی رفتار آنها را به فرزند می دهد دختری که نام زهرا دارد به حجاب و عفت نزدیک تر است و از طرف مقابل چنگیز نامی است که شرارت و خشونت را به فرزند الگو می دهد

1

لزوم توجه و دقت در تربیت درست فرزند

این حدیث را شنیده اید که فرزند صالح گلی است از گلهای بهشت . فرزند اگر خوب تربیت شود گلی بهشتی است ولی اگر خوب تربیت نشود به موجودی تبدیل می شود که پدر و 


مادر از دیدن آن نه تنها احساس راحتی و نشاط نمی کنند بلکه همیشه در زجر و عذاب خواهند بود . اما آنچه دانستن آن بسیار مهم است این است که این فرزند روحی همچون گل کوزه گری دارد که به هر صورت که سفالگر بخواهد درمی آید این پدر و مادرند که می توانند تا حد بسیار زیادی تعیین کنند که چگونه فرزندی داشته باشند امیرالمومنین می فرماید قلب کودک مثل زمین خالی است پس هرچه در آن بکارند قبول می کند پس دانستن چند نکته و رعایت آنها می تواند زندگی و آینده شما و فرزندانتان را دگرگون کند حال که اینطور است از هیچ کاری برای بهتر شدن فرزندانمان نباید دریغ کنیم پس از روز اول تولد و بلکه از قبل از تولد و در مرحله انتخاب همسر باید به فکر عاقبت فرزندمان باشیم در این مسیر مراحل و نکاتی است که سعی می کنیم در این وبلاگ با شما در میان بگذاریم پس با ما باشید .

1
X